УКРАЇНА
 
 
 
 
Меню

 

КАРАНТИН ВИХІДНОГО ДНЯ Галицький національний природний парк у суботу та неділю буде зачинений для відвідувачів. Чекаємо Вас із понеділка по п'ятницю з 9.00 до 16.00.

 
 
Маленькі таємниці великого світу
  Гість | Вхід | Реєстрація |
Назад Назад

Куниця кам'яна

Куниця кам'яна, (Martes foina) — хижий ссавець роду куна.
Цей вид широко розповсюджений в різних місцевостях на материку Євразія. Тяжіє до районів з більш теплим кліматом. На відміну від всіх інших видів куниць віддає перевагу відкритим просторам і не боїться перебувати близько біля житла людини. Свої нори вона може зробити будь-де: в сараї, в підвалі, стайні, залізничному депо, в покинутих гніздах лелек.
Цей вид також відомий як «куна-білодушка» та «куна хатня».
Їсть мишей, щурів, кролів, усіляких птахів, а коли полює в лісі, то хапає білок, плазунів і жаб. Яйця вона вважає великими ласощами і любить також різні плоди: вишні, сливи, груші, аґрус, горобину і навіть насіння конопель. Дорогі сорти плодів намагаються від неї оберігати, і, якщо помітять її присутність, стовбур дерева намазують міцним тютюновим розчином або кам’яновугільною смолою.

Ці тварини не дурні і знають що робити, щоб не померти взимку від голоду. Вони заготовляють всі необхідні матеріали для проживання в сувору снігову пору, а також певну їжу. Це дуже важливо, адже взимку харчуватися майже нічим, все ховаються під шарами снігу і листя. Тварини люблять запасати різні ягоди, горіхи, яйця. Як правило, все це ховається в деревах. А якщо цю заготовку відшукає будь-хто інший, куниці вижити взимку без їжі практично неможливо. Лише зрідка попадаються зайці і гризуни, але цього зовсім недостатньо.
Для притулку кам'яні куниці використовують ущелини і тріщини скель, порожнечі між камінням, в селищах - житлові та нежитлові кам'яні будівлі. Але в лісовій зоні білодушка може поселитися і в дуплі. 
Спаровування проходить у літні місяці від червня до серпня, але через консервацію сімені в тілі самки, потомство з'являється на світ лише навесні (від березня до квітня). Таким чином, між спаровуванням і пологами проходять вісім місяців, тоді як безпосередньо вагітність триває всього один місяць. За один раз народжуються, як правило, три або чотири дитинчати, які на початку сліпі і голі. По закінченню місяця вони вперше розплющують очі, ще місяцем пізніше відвикають від молочного харчування, а восени стають самостійними. Статева зрілість наступає у віці від 15 до 27 місяців. Середня тривалість життя в дикій природі складає три роки, найуспішніші особини доживають до десяти років. У неволі кам'яні куниці стають набагато старшими і доживають до 18 років.
Великої шкоди куниця завдає, як не дивно, автомобілям. Її привертає запах мотора, і вона перегризає кабелі і шланги залишеного на ніч без нагляду автомобіля. При цьому ще й ставить на ньому свою мітку, показуючи своїм родичам, що це маркована нею територія.

 
Всі матеріали та публікації належать "Галицький національний природний парк"
Створення та підтримка сайту: Телекомпанія РАІ
Галицький
Національний
природний парк