УКРАЇНА
 
 
 
 
Меню

 

КАРАНТИН ВИХІДНОГО ДНЯ Галицький національний природний парк у суботу та неділю буде зачинений для відвідувачів. Чекаємо Вас із понеділка по п'ятницю з 9.00 до 16.00.

 
 
Новини
  Гість | Вхід | Реєстрація |
Назад Назад

Ефемероїди

ЕФЕМЕРОЇДИ.
Дивлячись на тендітні підсніжники і витончені білоцвіти, які визирають з-під снігу і ловлять перші весняні промінчики, ніхто б не здогадався, що родина Амарилісові, до якої належать обидва види, приурочена до тропічних і субтропічних районів Земної кулі. І лише кілька видів «ризикнули» вирости у наших помірних широтах. Та ще й не у теплий травень або червень на прогрітих сонцем галявинах, а в найбільш, здавалося б, непридатний для цвітіння час – коли перший плюс на градуснику легко змінюється снігом і морозами. 
Що змусило ці теплолюбні рослини, а з ними і інші первоцвіти, змістити період вегетації до 2 ранніх місяців весни? Найбільш імовірно – це потреба у світлі, достатній вологості, а також намагання уникнути конкуренції. Рослини, які цвітуть і плодоносять протягом короткого періоду часу, а більшу частину року проводять у вигляді підземних органів (цибулин, бульб, кореневищ), називають ефемероїдами. 
За довгі роки протистояння холодам рослини виробили низку пристосувань, які оберігають їх від замерзання. Зокрема, серед звичайних коренів, які пучком виходять із цибулин багатьох первоцвітів, можна віднайти особливі товсті з поперечними смужками. Це, так звані, контрактильні корені, здатні до скорочення і втягування цибулини (чи іншого підземного органу) вглиб ґрунту для уникнення обмороження. Вміст клітин первоцвітів особливо густий і багатий цукрами, а також сполуками, які за своєю функцією відповідають автомобільному антифризу. Тому раптові морози не страшні ефемероїдам навіть під час цвітіння – кристалики льоду, здатні спричинити пошкодження внутрішньоклітинних органел, у них не утворюються і при температурі нижче нуля. 
Іншим цікавим питанням є швидкість росту первоцвітів, які з’являються у весняному лісі, наче гриби після дощу. За літературними даними, всі органи пагона у первоцвітів формуються протягом зими, однак, за особистими спостереженнями, мініатюрні листочки і пуп’янки ранньовесняних ефемероїдів можна знайти ще восени, якщо розгребти опале листя і верхній шар ґрунту. Тобто, вважати, що рослина засинає після дозрівання плодів на цілий рік зовсім неправильно. Ріст же у рослин відбувається зовсім не так, як у тварин. Він полягає не стільки у збільшенні кількості клітин (маленький листочок і його сусід-гігант можуть мати ідентичну кількість клітин), як у їх розтягуванні. Тобто, восени-зимою під землею знаходиться уже повністю сформована рослина, яка при підвищенні температури різко збільшується в розмірах.
Квіти у первоцвітів всі яскраві, порівняно великі або зібрані у суцвіття. Все задля приваблення перших комах-запилювачів. Квіти підсніжника та білоцвіту прикрашені зеленими чи оранжевими плямами. Вважається, що вони позначають вхід у квітку. Також на внутрішній стороні пелюсток у місці плям виділяється нектар як додатковий фактор приваблення комах. 
Тичинки первоцвітів теж влаштовані своєрідно. У триби лілійних пиляки прикріплюються до тичинкових ниток спинками і здатні качатися на вітрі, збільшуючи імовірність контакту з комахами. А у тюльпану тичинкові нитки при основі широкі, а на верхівці загострені, шилоподібні. Гострий кінець тичинкової нитки заходить у заглибину в основі пиляка, завдяки чому він здатний крутитися навколо своєї осі. 
Поширення плодів у ефемероїдів відбувається двома основними способами. У підсніжника, білоцвіту, проліски та інших рослин при дозріванні насіння квітконос втрачає тургор (внутрішньоклітинний тиск) і коробочка опадає на землю. Насіння у таких рослин має особливі соковиті придатки – елайосоми, які дуже полюбляють мурахи. Так насінинки не лише поширюються по всьому лісу, а ще й потрапляють у товщу ґрунту, де проростання відбувається більш ефективно. Іншим способом поширення насіння відзначаються рослини із пониклими квітами (як у лілії), у яких плоди спрямовані прямо вгору чи прямо. Такі рослини називають балістами і насіння в них поширюється саморозкиданням (барохорія). Насіння, як правило, у цих видів має дископодібну форму і вилітає із коробочки під сильним тиском. 
Численні пристосування дають можливість ефемероїдам переносити низький температурний режим, холодні вітри та інші несприятливі фактори, однак ранньовесняні первоцвіти залишаються беззахисними перед «любителями» природи. Пам’ятаймо, що зірвані квіти, навіть при відсутності пошкодження цибулини, спричиняють передчасне старіння особини чи навіть її загибель. Букет, зібраний у лісі і принесений одому, швидко зів’яне, а шкода, завдана популяції може бути непоправною!

Печіночниця

Білоцвіт весняний

Горицвіт весняний

 

 
Всі матеріали та публікації належать "Галицький національний природний парк"
Створення та підтримка сайту: Телекомпанія РАІ
Галицький
Національний
природний парк